کامل گرایی در کسب و کار به چه معنا؟اگر توجه کرده باشید در اطرافیان ما افرادی وجود دارند که می‌گویند ایده‌هایی داریم که اگر محقق بشه دنیا دگرگون می‌شود. مدتی که می‌گذره وقتی دوباره این افراد را می‌بینیم و سراغ ایده‌شون را می‌گیریم باز همان حرف‌های تکراری را می‌زنند و مشاهده می‌کنیم هیچگونه اقدام عملی برای موفقیت آن ایده انجام نداده است. احتمالا اینگونه افراد دچار کامل‌گرایی هستند.

حالا کمال گرایی در کسب و کار یعنی چی؟

معنای کمال‌گرایی در کسب و کار این هست که یک شخص برای مدت طولانی ایده‌ای در ذهن داشته باشد اما هیچ اقدام عملی برای موفقیت آن ایده انجام ندهد.

در واقع کامل‌گرایی در کسب و کار ابزاری برای اهمال‌کاری و معمولا با این جملات به سراغ شما می‌آید:

  • من تا تمام جوانب کار را نسجم هیچ قدمی برنمی‌دارم.
  • اگر یک درصد هم احتمال شکست وجود داشته باشه من کاری نمی‌کنم.
  • من باید یک تیم عالی داشته باشم تا کار را شروع کنم.
  • هنوز فکر میکنم وقتش نرسیده

در واقع کامل‌گرایی ابزاری برای خوشگل جلوه دادن انجام ندادن کار. به عنوان مثال اگر یکسال زمان برای تهیه طرح کسب و کار داری صرف میکنی احتمالا دچار کامل گرایی در کسب و کار شده‌ای.

راه مقابله با کامل‌گرایی در کسب و کار چی هست؟

بهترین راه مقابله با کامل‌گرایی این هست که برای انجام کارها یک مهلت قرار دهید و خودتان را موظف کنید به هر نحوی که شده کار را در آن بازه زمانی انجام دهید و به خودتان قول دهید اگر کار حتی اگر باب میل شما هم نباشد آن را ارائه کنید و به سراغ مرحله بعد بروید.

تکنیک دیگری که می‌تواند بسیار راهگشا و موثر باشد استفاده از تکنیک چابک (Agile) هست. شما با تکنیک چابک باید پروژه یا کار را به بازه‌های بسیار کوچک‌تر تبدیل کنید و مدام از آن بازخورد بگیرید. با این کار بزرگترین دارایی کسب و کار شما یعنی زمان حفظ خواهد شد.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *