طرح کسب و کار یک صفحه ای

در مقاله “آیا طرح کسب وکار یک صفحه ای می‌تواند موثر باشد؟” در مورد لزوم داشتن طرح کسب و کار یک صفحه ای صحبت کردیم. در این مقاله به صورت خلاصه در مورد بخش های مختلف طرح کسب و کار یک صفحه ای صحبت خواهیم کرد.

به طور کلی یک طرح کسب و کار یک صفحه ای از پنج قسمت چشم انداز، بیانیه رسالت، اهداف، راهبردها و برنامه ها تشکیل شده است که در ادامه در مورد هریک از این بخش ها صحبت خواهد شد.

اولین بخش طرح کسب و کار یک صفحه ای چشم انداز است. در چشم انداز باید به این سوال پاسخ داده شود که کسب و کار ما قرار است چه محصولات و خدماتی را به چه افراد ارائه دهد و در نهایت قرار کسب و کار ما در سه تا پنج سال آینده به کدام نقطه برسد. در واقع چشم انداز قله کسب و کار ما را نشان می‌دهد و باید سعی شود چشم انداز قابل دفاعی را برای کسب و کارتان متصور شوید.

دومین بخش از طرح کسب و کار یک صفحه ای بیانیه رسالت است. در بیانیه رسالت باید پاسخ شفاف و محکمی برای این سوال داشته باشید که انگیزه اصلی شما از بوجود آوردن این کسب و کار چه می‌باشد و این کسب و کار قرار است چه مشکلی را از چه افرادی برطرف نماید.

در سومین بخش طرح کسب و کار یک صفحه ای باید اهداف کسب و کارتان به صورت شفاف مشخص شده باشد. اهدافی که برای کسب و کارتان مشخص میکنید باید قابل ارزیابی، واقع بینانه و دارای بازه زمانی باشد.

در چهارمین بخش طرح کسب و کار یک صفحه ای باید بیان کنید که با چه راهبردی قرار است اهداف و برنامه هایتان محقق شوند و در نهایت چرا این اهداف محقق خواهند شد.

و در نهایت باید در قسمت برنامه ها، برنامه اجرایی که برای تحقق هر یک از اهدافتان نیاز است به اجرا درآید را مشخص نمایید. در مقالات بعدی به صورت دقیق تر و با مثال های بیشتری هر یک از این قسمت ها تشریح میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *