مهران کرباسی پور هستم …

سلام و درود بر همراهان پرتاب ایده

مهران کرباسی پور هستم مدیر وب سایت پرتاب ایده. علاقه زیادی به کارآفرینی و کسب و کارهای نوپا دارم. در تلاش هستم روز به روز دانش و تجربه‌ی خودم را در این حوزه بالا ببرم و این مطالب را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. 

لازم میدونم خودم را بیشتر معرفی کنم پس با من همراه باشید…

من متولد اسفندماه سال ۱۳۶۸ در اصفهان هستم. کارشناسی ارشد خودم را در رشته مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان گرفتم. در دوران دانشجویی تمرکزم بیشتر بر روی درس و ارائه مقاله بود تا بتونم سربازی خودم را به شکل موثرتری به پایان ببرم. بعد از درسم تصمیم گرفتم که وارد بازار کار بشم. حدود دو سال در یک شرکت که فعالیت‌های مرتبط با هوافضا انجام میداد مشغول بکار شدم و در این حین سربازی خودم را نیز به پایان بردم.

اما مشکلی که وجود داشت این بود که حتی حضور در یک شرکت هوافضا که کار علمی انجام میده نیز برای کسی که عاشق کارآفرینی هست راضی کننده نبود. دو تا مشکل اساسی وجود داشت اولی این بود که جو و اتمسفر اون شرکت چندان پویا نبود و دوم این که نیازهای کارآفرینی که در وجود من بود را ارضا نمیکرد. وقتی در اون شرکت بودم یکی از دوستانم بهم پیشنهاد داد بیا باهم یک نیروگاه خورشیدی بزنیم. 

بنظرم اولین ویژگی که یک کارآفرین باید داشته باشه اینه که فرصت هایی که اطرافش هست را باید به خوبی تشخیص بده. اون موقع فکر کردم شاید فرصت مناسبی باشه و حدود شش ماهی وقت گذاشتیم. کار ما این بود که باید دنبال مجوزها میرفتیم و از طرفی شرکت‌های خارجی را متقاعد میکردیم که بیاند سرمایه گذاری کنند. اون کار که به دلایل تحریم ها نشد اما از اون وقت گذاشتن ها یک نکته مهم فهمیدم که نباید روی کاری که یک طرف اصلی اون به دولت برمیگرده سرمایه‌گذاری کرد.

بلکه آدم باید روی خودش سرمایه‌گذاری کنه….

اینکه بعدتر چکارهایی انجام دادم و وارد چه حوزه‌هایی شدم را به مرور براتون توضیح میدهم.

اما چرا وارد حوزه طرح کسب و کار شدم؟ 

وقتی دانشجوی ارشد بودم مشاهده میکردم اغلب دوستانم قصد آپلای کردن دارند و یکی پس از دیگری از ایران میروند. اما مسیر آپلای کردن مسیر آسانی نبود و سوالات بسیار زیادی در این مسیر برابشان بوجود می آمد. اونجا بود که یه ایده به ذهنم رسید و اون این بود که یک آپلیکیشن در این زمینه درست کنم که بتونه به تمامی سوالاتشان در این حوزه پاسخ بده. اولش فکر میکردم عجب ایده خفنی. میدونستم در تیمم به یک نفر که این مسیر را یک بار رفته نیاز دارم. با یکی از دوستانم جلسه ای ترتیب دادم و خواستم ایده‌ام را براش توضیح بدم. وقتی ایده‌ام را برایش توضیح دادم بسیار استقبال کرد ولی در آخر یک جمله بهم گفت که سرنخی برای ورود به من به این حوزه بود و اون این بود که برو بیزینس پلن طرحت را بنویس بیار تا کار را باهم آغاز کنیم. بیزینس پلن؟؟؟!!! چه اسم ترسناکی! اون ایده را که به کلی کنار گذاشتم چراکه اون موقع بلد نبودم بیزینس پلن یک طرح تهیه کنم و یک ایده را به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار بدم.

اون موقع وقتی سایت ها را مطالعه میکردم مشاهده میکردم در این زمینه چقدر نسبت به سایر کشورهای عقب هستیم و شاید به همین علت که نمیتونیم یک ایده را به ثروت تبدیل کنیم.

از اون موقع تصمیم گرفتم به صورت جدی وارد حوزه طرح کسب و کار شوم و یاد بگیرم چگونه باید ایده ام را پرتاب کنم و اون را به ثروت تبدیل کنم

خیلی خوشحال میشوم که من را در این مسیر همراهی کنید…

اینستاگرام: mehran.karbasipour@

شماره کارت:

۵۰۴۱۷۲۱۰۵۰۱۳۷۹۲۷

شماره شبا:

IR730700001000114844821001