فواید داشتن طرح کسب و کار

اگر بدون داشتن یک طرح کسب و کار می­‌خواهید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید بدون شک ریسک مالی و زمانی بزرگی را به جان می‌خرید. البته طرح کسب و کاری به شما کمک خواهد کرد که واقعا بر روی آن فکر و زمان کافی اختصاص داده شده باشد و پیوسته اهداف، برنامه‌ها و تصمیمات در آن بروزرسانی شود.

چنین طرح کسب و کاری مانند یک نقشه‌راه به رشد و توسعه کسب و کارتان کمک خواهد کرد. اما اگر فقط به دنبال تهیه یک سند تشریفاتی هستید طبیعتا چنین سندی کمک چندانی به شما نخواهد کرد و احتمالا پس از مدتی آن را در کشوی میز خود خواهید یافت. برای آشنایی بیشتر با طرح کسب و کار پیشنهاد می‌شود دو مقاله ” طرح کسب و کار از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟ ” و “طرح کسب و کار چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ ” را نیز مطالعه کنید.

در این مقاله به پنج فایده‌ی اصلی که طرح کسب و کار می‌‌تواند برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد خواهیم پرداخت.

۱- امکان‌سنجی ایده‌

اولین سود و مهم‌ترین منفعتی که تهیه طرح کسب و کار برای شما به ارمغان می‌آورد آن است که شما را وادار می‌سازد نگاه جامعی به ابعاد و جنبه‌های مختلف ایده‌تان داشته باشید. نوشتن طرح کسب و کار بهترین روش برای امکان‌سنجی ایده‌تان است که آیا امکان پرتاب آن وجود دارد یا خیر.

با تهیه طرح کسب و کار به چالش‌های مختلف کسب و کارتان از جمله عملیات، بازار، بازاریابی و مباحث مالی پی خواهید برد.

کدامیک عقلانی‌تر است اینکه بلافاصله پس از آنکه ایده‌­ای به ذهنتان رسید پول و زمان خود را صرف آن کنید و یا آنکه با کمی تامل جنبه‌های مختلف آن را بررسی کنید و با گام‌های مطمئن‌تری به سمت آن قدم بردارید.

البته این به معنای آن نیست که زمان خود را تلف کنید و اجرای کسب و کار خود را مدام به تعویق بیاندازید. یقینا طرح کسب و کار به صرفه‌جویی در پول و هزینه‌های شما کمک خواهد کرد. بسیاری از ایده‌‌ها در همان ابتدا در مرحله تحلیل بازار یا تحلیل رقبا کنار گذاشته می‌شوند.

۲- افزایش شانس موفقیت

با تهیه طرح کسب و کار مجبور خواهید شد کسب و کارتان از منظر بیرونی و درونی مورد بررسی قرار دهید. عملیاتی که برای رسیدن به اهداف کسب و کارتان لازم است بپیمایید را حداقل یک بار مرور خواهید کرد. راه‌های رسیدن به مشتریان را بررسی خواهید نمود و خواهید فهمید چه مقدار سرمایه برای استارت کسب و کارتان نیاز دارید.

به طور خلاصه با تهیه طرح کسب و کار پیش از راه‌اندازی کسب و کار تا حد زیادی با مشکلات و چالش‌های کسب و کارتان آشنا خواهید شد و هنگامی که در واقعیت با آن روبرو می‌شوید طبیعتا آسیب کمتری خواهید دید.

از همه مهم‌تر با داشتن طرح کسب و کار نسبت به ایده خود اطمینان بیشتری پیدا می‌کنید و با جدیت و اطمینان بیشتری به سمت آن گام برمی‌دارید.

۳- استفاده از منابع بانکی

شما برای راه‌اندازی و یا انجام عملیات‌های کسب و کارتان نیازمند منابع مالی هستید. خرید تجهیزات، ماشین آلات و … از جمله مواردی هستند که برای خرید آنها نیاز به منابع مالی دارید. طبیعی است که اگر نتوانید خودتان این منابع را تامین نمایید یکی از راه‌های ممکن رفتن به سراغ بانک‌ها و دریافت وام است.

داشتن یک طرح کسب و کار به شما شانس بیشتری می‌دهد تا بتوانید از منابع مالی بانکی استفاده کنید. البته در ایران به غیر از طرح کسب و کار شاید نیاز به چیزهای دیگری هم داشته باشید!!!

۴- ارزیابی رشد کسب و کار

در صورتی که اهداف و برنامه‌های خود را بر روی کاغذ ننوشته باشید نمی‌دانید واقعا به چه میزان به موفقیت نزدیک شده‌اید. یکی دیگر از مزایای داشتن طرح کسب وکار این است می‌توانید رصد کنید که آیا به برنامه و اهداف خود نزدیک شده‌اید یا خیر.

البته کسب و کارها زنده و پویا هستند و اهداف و برنامه‌ها می‌توانند در آن تغییر یابند. با داشتن طرح کسب و کار مسیری را که برای توسعه و رشد کسب و کار لازم است بپیمایید را سریع‌تر خواهید پیمود.

۵- برای ترغیب نظر سرمایه‌گذاران

اگر شما بخواهید برای ایده یا استارتاپ خود سرمایه جذب کنید باید کسب و کار خود را به سرمایه‌گذار معرفی کنید و این کار تنها از طریق طرح کسب و کار امکان‌پذیر است. هیچ سرمایه‌گذاری تنها به کلام شما اعتماد نخواهد کرد.

با در اختیار گذاشتن طرح‌تان شانس این را داشته باشید او را با اهداف و برنامه‌های خود آشنا سازید و نشان دهید که یک حرفه‌ای هستید.

داشتن طرح کسب و کار ضروری و الزام‌آور است.

شاید نوشتن طرح کسب و کار کمی زمان‌بر باشد اما اگر بخواهید یک کسب و کار موفق داشته باشید و از مرحله استارتاپ بودن جان سالم بدر ببرید حتما  به آن نیاز پیدا خواهید کرد. فرآیند تهیه طرح کسب و کار شگفت انگیز است چرا که مشخص می‌کند شما کجا هستید و قرار است به کدام نقطه برسید.

و به نظر من مهم‌ترین فایده‌ای که طرح کسب و کار می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد آن است که نشان می‌دهد شما در مورد کسب و کارتان جدی هستید و تنها به حرف اکتفا نکرده‌اید.

در آخر این نکته را به یاد داشته باشید که تنها حرفه‌ای‌ها بدون برنامه کاری را انجام نمی‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *