سه دیدگاه اشتباه در مورد خلاصه اجرایی

در مقاله ” چرا در تهیه خلاصه اجرایی باید دقت بیشتری به خرج بدهیم؟ ” بیان کردیم خلاصه اجرایی چیست و چرا یکی از مهم­ترین قسمت­‌های طرح کسب و کار است و باید دقت بیشتری در آن به خرج دهیم.

در مقاله حاضر سه دیدگاه اشتباهی که در مورد خلاصه اجرایی طرح کسب و کار وجود دارد را بیان می­‌کنیم. امیدوارم با رعایت این سه مورد بتوانید خلاصه اجرایی قوی‌­تر و جذاب­‌تری تهیه کنید.

  • دیدگاه اشتباه اول: خلاصه اجرایی مقدمه یا پیش‌گفتاری بر طرح کسب و کار است.

شاید این تصور نادرست برای برخی وجود داشته باشد که خلاصه اجرایی مقدمه و پیش­‎گفتاری بر طرح کسب و کار است.

خلاصه اجرایی مقدمه یا پیش‌گفتاری بر طرح کسب و کار نیست بلکه بازتاب‌کننده کامل  طرح کسب و کار بوده و باید تمام موارد اساسی و مهم کسب و کار را شامل شود.

بنابراین اگر در خلاصه اجرایی به­‌جای پرداختن به مسائل اصلی کسب­ و کار به مسائل حاشیه­‌ای بپردازید احتمالا فرصت مطالعه کامل طرح­ توسط خواننده را از دست داده­‌اید.

در مقاله ” برای تهیه خلاصه اجرایی باید از کجا شروع کنیم؟ ” به صورت گام به گام نحوه تهیه خلاصه اجرایی آموزش داده شده است.

  • دیدگاه اشتباه دوم: خلاصه اجرایی هرچه طولانی­‌تر باشد بهتر است.

برخی افراد فکر می­‌کنند که هرچه ­قدر خلاصه اجرایی طولانی­‌تر باشد بهتر است. اساسا ماهیت خلاصه اجرایی برای این است که افراد بتوانند در کوتاه­‌ترین زمان ممکن به ماهیت کسب­ و کار شما پی ببرند.

بنابراین خلاصه اجرایی باید در عین حالی که کوتاه باشد اما در برگیرنده مهم­ترین قسمت­‌های طرح کسب­ و کارتان باشد.

  • دیدگاه اشتباه سوم: در خلاصه اجرایی باید به جزئیات بپردازیم.

اگر بخواهید در خلاصه اجرایی به ذکر جزیئات بپردازید تعداد صفحات خلاصه اجرایی شما فراتر از دو صفحه خواهد رفت. بنابراین از جذابت خلاصه اجرایی شما کاسته خواهد شد و سرمایه­‌گذار و خواننده تمایل کمتری به مطالعه آن خواهند داشت.

در خلاصه اجرایی تنها باید به موارد اساسی و مهم کسب و کارتان بپردازید و از ذکر جزئیات که موجب طولانی‌­تر شدن آن را خواهد شد خودداری نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *