خلاصه اجرایی

با اینکه خلاصه اجرایی (خلاصه مدیریتی) کوتاه است و در ابتدای طرح قرار دارد اما باید در مرحله آخر و با وسواس بیشتری نوشته شود. دلیل آن همان‌طور که در مقاله ” چرا باید در تهیه خلاصه اجرایی دقت و توجه بیشتری به خرج دهیم؟ ” بیان شد آن است که شاید خلاصه اجرایی تنها قسمتی از طرح باشد که توسط خواننده خوانده می­‌شود و بنابراین نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد.

مهم­ترین کاری که باید در هنگام تهیه خلاصه اجرایی انجام دهید آن است که کسب و کارتان را به‌عنوان فرصتی ارزشمند نشان دهید.

بدلیل آنکه خلاصه‌اجرایی باید بازتاب‌کننده کامل طرح باشد بنابراین بدون تکمیل سایر قسمت­ها قادر نخواهیم بود خلاصه اجرایی مناسبی داشته باشیم. برای تهیه خلاصه اجرایی گام‌های زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • ابتدا سایر قسمت­‌های طرح‌تان را تکمیل نمایید.
  • پس از تکمیل سایر قسمت­‌ها مهم­‌ترین قسمت­‌های هر بخش را تفکیک نمایید.
  • مهم‌ترین قسمت‌های هربخش را به صورت داستان­‌گونه در کنار هم قرار دهید.
  • با بازنگری بر آن لحن خلاصه‌اجرایی را جذاب نمایید.

به عنوان مثال به معرفی کسب و کارتان بپردازید و در مورد مهم­ترین ویژگی­های محصولات/خدمات‌تان صحبت کنید. به توصیف مشتریان هدف و اندازه بازارتان بپردازید. در مورد برنامه بازاریابی­‌تان صحبت کنید و وضعیت مالی شرکت‌تان را به تصویر بکشید. و در نهایت بودجه درخواستی­تان را بیان کنید.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که قرار است چه کسی طرح ما را مورد مطالعه قرار دهد. آیا یک سرمایه­‌گذار ریسک‌­پذیر؟ یا یک بانکدار؟ این نکته به ما کمک خواهد کرد در خلاصه‌اجرایی بر نکاتی  که برای خواننده مهم­‌تر است تمرکز نماییم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *